E-Learning / Stud.IP

Semester No. Course Lecturer
SoSe 19 67002_S19 Elektrische Energiesysteme III Lecture Becker, C.
Heckel, J.
Modul: Elektrische Energiesysteme III
Thu.. 17:00 - 18:30 (weekly), Location: (A - SBC1 Raum A1.16), Dates on Wednesday. 24.04. 13:30 - 16:00, Room: (O - ES38 Raum 018)
SoSe 19 18194_S19 Elektrotechnik II: Wechselstromnetzwerke und grundlegende Bauelemente Lecture Becker, C.
Ipach, H.
Modul: Elektrotechnik II: Wechselstromnetzwerke und grundlegende Bauelemente
Mon.. 11:30 - 12:15 (weekly), Location: (I - DE22 Raum Audimax2), Tue.. 14:10 - 15:40 (weekly), Location: (I - DE22 Raum Audimax2), Dates on Tuesday. 09.04. 14:15 - 15:45, Room: (I - DE22 Raum Audimax2)
SoSe 19 18622_S19 Lecture: Process Measurement Engineering Lecture Harig, R.
This course appears in more than one module: Process Measurement Engineering; Selected Topics of Mechatronics (Alternative A: 12 LP); Selected Topics of Mechatronics (Alternative B: 6 LP)
Dates on Friday. 12.04., Friday. 03.05. 11:30 - 14:45, Room: (H - SBC5 Raum H0.07)
SoSe 19 28546_S19 Exercise: Process Measurement Engineering Exercise Harig, R.
This course appears in more than one module: Process Measurement Engineering; Selected Topics of Mechatronics (Alternative A: 12 LP); Selected Topics of Mechatronics (Alternative B: 6 LP)
SoSe 19 67004_S19 Hörsaalübung: Elektrische Energiesysteme III Exercise Becker, C.
Heckel, J.
Modul: Elektrische Energiesysteme III
Thu.. 16:00 - 16:45 (weekly), Location: (A - SBC1 Raum A1.16)
SoSe 19 18981_S19 Übung: Elektrotechnik II: Wechselstromnetzwerke und grundlegende Bauelemente Exercise Becker, C.
Heckel, J.
Hotz, C.
Ipach, H.
Möws, S.
Modul: Elektrotechnik II: Wechselstromnetzwerke und grundlegende Bauelemente
Mon.. 15:00 - 16:30 (weekly) - Gruppe 1, Lukas Rennpferdt, Location: (A - SBC1 Raum A0.18.1), Wed.. 11:30 - 13:00 (weekly) - Gruppe 2, Stefan Möws, Location: (H - SBC5 Raum H0.07), Wed.. 12:30 - 14:00 (weekly) - Gruppe 3, Max Runge, Location: (M - ES42 Raum 2589), Thu.. 09:45 - 11:15 (weekly) - Gruppe 4, Christian Hotz, Location: (H - SBC5 Raum H0.09), Thu.. 11:30 - 13:00 (weekly) - Gruppe 5, Philip Riege, Location: (A - SBC1 Raum A0.19), Thu.. 11:30 - 13:00 (weekly) - Gruppe 6, Hanko Ipach, Location: (H - SBC5 Raum H0.02), Thu.. 18:00 - 19:30 (weekly) - Gruppe 7, Max Runge, Location: (D - SBC4 Raum D1.025), Fri.. 09:45 - 11:15 (weekly) - Gruppe 8, Jan Famulla, Location: (D - SBC4 Raum D1.025), Fri.. 13:15 - 14:45 (weekly) - Gruppe 9, Michelle Janus, Location: (A - SBC1 Raum A1.27), Fri.. 13:15 - 14:45 (weekly) - Gruppe 10, Jan Famulla, Location: (H - SBC5 Raum H0.02), Fri.. 15:00 - 16:30 (weekly) - Gruppe 11, Max Haufschild, Location: (D - SBC4 Raum D0.011)
SoSe 19 Laborpraktikum: Elektrotechnisches Projektpraktikum Practical Course Becker, C.
Heckel, J.
Hingst, W.
Ipach, H.
Möws, S.
Scheffer, V.
Mon.. 13:15 - 17:00 (weekly) - Treffen in den Projektgruppen n.a, Dates on Monday. 08.04. 13:15 - 17:00, Room: (Raum E 1.046), (E3.089), (Gebäude O, Raum 2.20)
SoSe 19 18348_S19 Laborpraktikum: Labor-, Mess-, Steuer- und Regelungstechnik Practical Course Becker, C.
Kähler, D.
Schröder, W.
Schüppstuhl, T.
SoSe 19 38447_S19 Laborpraktikum: Messmethoden in Labor und Technikum Practical Course Bubenheim, P.
Liese, A.
Schlüter, M.
Schröder, W.
von Kameke, A.
Wed.. 13:00 - 17:00 (weekly) - Praktikum und Vorbesprechung n.a